Dom czy mieszkanie?
Wybór lokalu do zamieszkania to jedna z trudniejszych decyzji do podjęcia. Wymaga zastanowienia się nad własnymi priorytetami: czy ważniejsza jest dla nas większa przestrzeń i prywatność, jakie oferuje dom, czy może bliskość centrum miasta i łatwość w utrzymaniu, którą daje mieszkanie? Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przed zakupem nieruchomości.
Lokalizacja
Kluczowym czynnikiem decydującym przy wyborze między domem a mieszkaniem jest ich lokalizacja. Domy na sprzedaż najczęściej znajdują się na przedmieściach lub obrzeżach miast, pozwalając na oddawanie się relaksowi i cieszenia z większej przestrzeni blisko natury. Niewątpliwie ogromną zaletą jest posiadanie własnego ogródka, możliwość organizowania spotkań na świeżym powietrzu czy postawienie placu zabaw dla dzieci. Jak się okazuje, odległość od centrum miasta wcale nie musi być minusem. Przedmieścia większych miast są coraz lepiej skomunikowane, infrastruktura drogowa i połączenia komunikacji publicznej rozwijają się, co pozwala na szybki dojazd do pracy czy szkoły. Jeśli nie przeszkadza Ci konieczność dojeżdżania, śmiało wybierz dom i ciesz się własną oazą spokoju.
Mieszkania są lepszym wyborem dla osób, które chcą mieć wszystko „pod ręką”. Usytuowane w centrach miast lub w dobrze skomunikowanych dzielnicach, ułatwiają ekspresowe korzystanie z udogodnień miejskiego życia – dużych sklepów, restauracji, szkół i rozrywek. Jednak, kupując mieszkanie, trzeba mieć na uwadze, że zazwyczaj zza okien słyszeć będziemy szum ulicy, za ścianą możemy trafić na hałasujących sąsiadów, no i zamiast ogródka, zostanie nam tylko balkon.
Powierzchnia użytkowa
Metraż to kolejny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę podczas procesu zakupowego. Domy oferują większą powierzchnię, a co za tym idzie, więcej możliwości aranżacji i zagospodarowania wnętrz. Ogród, taras oraz prywatny garaż, które oferuje w swoich inwestycjach m.in. firma deweloperska AION, to kolejne czynniki, które zwiększają komfort codziennego mieszkania i ułatwiają przechowywanie.
Mieszkania są zazwyczaj mniejsze i, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, muszą być naprawdę funkcjonalnie zaprojektowane. O ile kupując nieruchomość w nowym budownictwie, możemy skorzystać już na etapie budowy z przemyślanych rozwiązań, ułatwiających optymalizację przestrzeni, o tyle stare mieszkania mogą wymagać gruntownego remontu, by stać się bardziej funkcjonalne.
Koszty utrzymania
Tutaj wiele zależy od daty wybudowania nieruchomości. Nowoczesne domy deweloperskie będą znacznie mniej kosztowne w utrzymaniu niż starsze mieszkania, które nie posiadają nowoczesnych energooszczędnych rozwiązań i nie korzystają z odnawialnych źródeł energii.
Choć utrzymanie domu wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak dbanie o ogród czy naprawy na własną rękę, może się okazać, że po podliczeniu kosztów utrzymania mieszkania, które obejmują nie tylko rachunki, ale także opłaty do wspólnoty mieszkaniowej, czynsz czy ochronę, wydatki będą się kształtować bardzo podobnie.